How Much Does It Cost To Make A Candle


Candle-making is a relaxing and enjoyable hobby, and if you’re a budding entrepreneur looking to make a profit, pricing becomes a vital factor to consider. Additionally, for candle enthusiasts wanting to save on expensive scented candles, a few cost-effective tricks can help. 

The cost of making candles can be around $7.50 for 10-ounce. This is when your equipment costs, the price of labor, and overhead costs are included. However, you can lower the costs by buying your supplies in large quantities at a lower price.

Get ready to create your own soap and unleash the creative side of you with this guide! You’ll learn how to make candles like a pro, as well as discovering new scents. Let’s get started today by clicking on the link below for more info!

Whether you want to make candles for your own use or to sell, the cost of making candles is something you should consider and make your calculations accordingly. This will include understanding your target consumer base for ensuring success. 

How Much Does It Cost To Make A Candle?

If you frequently work on DIY projects, you know that it’s easy to get carried away. Homemade candles are no different, and spending excessive amounts can be a problem. 

To make candles, you’d need the basic components like wax and wicks, which should add up to $3 to $4. You will require $1.50 to $2 extra for adding your fragrances and labels. You can also include packaging costs in this. If you add your labor costs, the price can vary from $6 to $7.50 as the total expense. 

However, the actual cost for candle-making will differ if you are working on a business plan compared to DIY. This is true for whether you are working alone or in a small business set up. Thus, the first step to determine costs is by chalking out fixed and variable expenditure. Once you understand how much and where you are spending, you can start saving and profiting. 

Variable expenditure

Variable expenditure refers to the changing amount you spend, depending on the number of candles, the type of candles, and the quality of materials used. If you make larger candles, the cost will, of course, increase accordingly. The same thing with using higher quality supplies; the variable expenditure will rise as well. Lastly, you will have to consider the shipping costs if you are buying components that aren’t locally available. 

Fix expenditure

On the other hand, fixed expenditures are those that won’t change irrespective of the variable factors. This includes the cost of labor subjective to your particular business. If you are working alone, fixed expenditures won’t be as difficult to calculate. 

Finally, you can put together the variable and fixed expenditures to find the total cost. To overlook even minor costs can lead to losses. That is why the total cost has to be carefully added up, then multiplied for you to make a profit. As a result, the final price will be much higher than the total cost. 

Could You Make Profit Making Candles?

It is possible to make a profit making candles. However, knowing how to might be a little difficult. In this article, I have laid out all the details on how profitable it is to make candles. But to have a general idea of how to price your candles to make a profit, you’d need to split them into two categories.

Wholesale prices will be around double the base cost of production so that one is easy. For selling directly to retail, you can go as high as 3 to 4 times the production costs or even more.

Another way to price for profit is by setting a markup percentage for each candle. You can set a 25% or 50% markup percentage on the base cost.

How Do You Calculate The Cost Of Making Candles?

To calculate the cost of candle-making can be complicated but doesn’t have to be. The challenge lies in the fact that your total cost differs from the selling price. The selling price has to be balanced for you to make sales. Customers won’t purchase exorbitantly priced products, and very low prices will result in losses. 

To accurately calculate the right selling price, you will have to do some trial and error. With experimentation, you can narrow down an adequate pricing range.

You can follow this general method for calculation of candle-making costs:

  1. To calculate the physical costs for the candle, you will have to breakdown the different component costs. 
  2. Start with the shipping price of each component if applicable. You can also save on shipping by ordering basic components together.
  3. Next, determine the cost of the jar or container for the candle. 
  4. To calculate the cost of wax, determine the cost of each ounce. This way, you can accurately price the candle based on how many ounces it weighs.
  5. Then add your cost for wick and coloring. 
  6. To add the price of fragrance, calculate how much you use per pound of wax, and divide accordingly. 
  7. If you are packaging the item, then add the cost of the label and boxes. You can save on this by making your own labels.
  8. Once you have the base price of each candle, add labor costs. Determine labor costs depending on how many candles are made in an hour. You can adjust labor costs as per your target market. 

These are the main steps for calculating the cost of candles. You will need to analyze customer behavior to get a better understanding of the final price. If your scented candles are unique and in demand, you can sell them accordingly. 

What Is The Average Price Of A Candle?

In general, candles are priced between $2 and as high as $200. This is highly dependant on the type of candle and the quality. If you want to buy one with an impactful scent, you’ll need to dig deep into your pockets. 

And if this candle is a homemade candle, these prices can go even higher.

So as you can see, the average price would be in the middle somewhere, but it’s hard to say since there are so many types out there to choose from. 

Is It Cheaper To Make Your Own Scented Candles?

To make your own scented candles for personal purposes is cheaper than buying them. However, this is only the case if you buy components at wholesale prices and make several batches of candles. 

Making a large batch of candles can require you to buy wax and wicks costing up to $25. Wicks will cost you around $8 for an entire package of 100 feet of rope and 150 wick tabs. A total of 5 pounds of wax will be included in your $25. Even with the addition of fragrance costs, you will save tremendously on each candle. 

Endnotes 

Once you know how to calculate the cost of candle-making and pricing, you can turn your hobby into a business. It can seem difficult at first, but with time the process becomes easier as you garner more and more success!

Recent Posts